0 – 9 Hareket Sensörlü Dijital Sayıcı

0 – 9 Hareket sensörlü dijital sayıcı devresi iki ayrı elektronik sensör devresinden alınan bilgilere göre çalışmaktadır. Devre özellikle bir ortama giren ve çıkan, hareketli nesneleri saymak için tasarlanmıştır. Örneğin; otoparka giren ve çıkan araçları ya da bir binaya giren ve çıkan insanları sayma işlemi bu devre ile gerçekleştirilebilir. Devre, Şekil-1’de görüldüğü üzere temelde sensör, reset, sayıcı (hafıza), decoder ve gösterge katından oluşmaktadır.

Şekil 1 – Devre Blok Şeması


Sensör katında sensörleri temsil edebilecek ileri ve geri artırımlar için 330 ohm’luk direnç ve butonlardan oluşan iki adet Pull-Down devresi kullanılmıştır. Butonlar basılı durumda değilken sayıcı katına lojik 1 ( +5V ) gitmektedir.

Reset katında 330 ohm’luk direnç ve bir butondan oluşan Pull-Up devresi kullanılmıştır.

Sayıcı katı sadece 0-9 ileri-geri sayıcı 74192 entegresidir. 74192 entegresi 4 bitlik bilgi girişi (D0 D1 D2 D3), 4 bitlik bilgi çıkışı (Q0 Q1 Q2 Q3), yükleme aktif girişi (LOAD), RESET girişi, UP ve DOWN girişleri, BORROW ve CARRY çıkışlarından oluşmaktadır. UP ve DOWN girişleri yükselen kenar ile tetiklenmektedir. Bu yüzden Pull-Down devrelerinde butona basıp çektiğimiz anda lojik 0’dan lojik 1’e yükselme olacağından sayıcı tetiklenerek çıkışı bir artıracaktır ya da bir azaltacaktır. Devrede LOAD girişi pasif yapılarak 74192 bilgi girişi iptal edilmiştir.

Kodlayıcı (Decoder) katında 7447 entegresi bulunmaktadır. 7447 entegresi sayıcı katından gelen BCD kodu, entegre çıkışında 7 segment bir göstergenin anlayabileceği 7 bitlik koda dönüştürerek kodlama işlemi yapmaktadır.

Gösterge katında ise 7 adet 330 ohm direnç ve 1 adet ortak anot 7 segment gösterge bulunmaktadır.

Şekil 2 – Devre Açık Şeması

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s